1. Ana Sayfa
  2. Haber

Çocuk Oyunları

Çocuk Oyunları
Geleneksel çocuk oyunları

Oyuncular iki eşit gruba ayrılır ve karşı karşıya gelir. İki sıranın ortasına bir çizgi çekilir ve bir kaptan seçilir. Kaptan bu sırada bir mendil tutar ve oyuncunun adını veya forma numarasını söyler. Her iki gruptan oyuncular koşarak mendili almaya çalışırlar. Mendillerini kapatmayan oyuncular kapatanların peşine düşecektir. Mendili olan oyuncu yakalanmadan geri dönerse takipçi oyundan çıkar. Yakalanır ve mendilini kaybederse kendisi oyundan çıkar. Oyun belirli sayıda turdan sonra sona erer ve daha fazla oyuncusu olan grup oyunu kazanır.

Bir mendil kap:

Ortada mendil olan bir kişi seçilir. Daha sonra sizi yendiğimi varsayarak aldığım oyun ile çocuklar iki gruba ayrılıyor. Sıradan çıkan çocuklar arasında mendili kapan çocuk mendille mendile vurmaya çalıştı.

yedi kiremit

Oyuncular, ortada istiflenmiş yedi taşla iki eşit gruba ayrılır. Oyuna ilk başlayacak grup seçilir. Seçilen gruptaki oyuncular topla kiremitleri yıkmaya çalışacak. Eğer vurursa, oyuncu topu başka bir gruba vurma hakkını elde eder. Bu gruptaki oyuncular topa vurmaktan kaçınmaya çalışırlar ve oyun sonunda en çok kişiye vuran grup oyunu kazanır. Özellikle erkek çocuklar tarafından sevilen en eski geleneksel çocuk oyunlarından biridir.

1. Kutu Pense

Okul öncesi çağındaki çocukların rahatlıkla oynayabileceği oyunlardan biridir. Oyuncular bir ringde el ele tutuşurlar. Daha sonra sola veya sağa dönerek parçanın şarkısını söylemeye başlarlar.
“Bir kutu pense, bir elmaya vur, arkadaş (isim), arkanı dön.” Tüm oyuncular döndükten sonra “Tüm Çocuklar İleriye Dönsün” şarkısı söylenir ve oyuncular öne bakar. Bu oyunda kazanan/kaybeden yoktur.

Bu oyun koşma ve kovalama ile çok aktif. Sadece geleneksel bir çocuk oyunu değil, günümüz çocuklarının da sevdiği bir oyundur. Oyun için önce bir ebe seçilir. Ebeler insanları kendi seviyelerine göre şaşırtmaya çalışır. Senden uzun kimse ebe olamaz. Oyuncular sürekli yer değiştirmeden veya kavga etmeden yerden yüksek yerlere kaçmaya çalışırlar. Ebe oyunculardan birini yakaladığında, yeni ebe kapana kısılmış oyuncu olur. Oyun, farklı kat yüksekliklerine sahip alanlarda rahatlıkla kullanılabilir. Böylece oyun alanı oynanır.

Mermerler en popüler geleneksel oyunlardan biridir. Erkek çocuklar özellikle camdan veya mermerden yapılmış bilyelerle oynamayı severler. Bu oyunda oyuncu sınırı yoktur. Misketler iki şekilde oynanabilir. Yan Yana İp türünün amacı, tek bir bilye ile bir sıra bilyeyi vurmaya çalışmaktır. Genellikle arka arkaya ilk bilyeyi vuran oyuncu o sıradaki tüm misketleri kazanır. Kuyu tipi, yerde küçük bir kuyu kazar ve içine bir bilye koyar. Oyuncular bilyeleri misketlerle vurarak çeşmeden çıkarmaya çalışırlar. Oyuncular çıkarılabilecek misketler kazanır. Yukarıdaki oyun örneklerine ek olarak, saklambaç yüzyıllardır oynanan ve hala eğlenceli olan geleneksel çocuk oyunlarından biridir. Saklambaç dışında seksek, yağcı, balcı, Betsalbaşı, İstop gibi oyunlar da çocukların sevdiği geleneksel oyunlar arasındadır.

Oyun başlamadan önce bir ebe seçilir. Kalan dokuzu ebeden 20-25 adım uzakta durur ve hepsi 3-4 adım arayla sıralanır. Ebe bir yay oluşturmak için eğilir ve zıplayan dokuz çocuk, ebenin üzerinden atlarken tekerlemenin sayı kısmını söyler. Çocuklar ayrıca diğerlerinin üzerinden atlar ve sonunda çömelir. Birinci sıra ebenin üzerinden atlar, “1.5” ve 3-4 adım öngörür, sırtını ve kemerlerini büker. Daha sonra ikinci sıra koşarak ebe ve diğerlerinin üzerinden atlar ve o da döner.

Sonra diğerleri çocukların üzerinden atlar. Bu, bir çocuk zıplamayı bırakana kadar devam eder. Zıplayıp düşemeyen bir ebe seçin.

Sahada kaç oyuncu var. Oyuncular arasından bir ebe seçilir. Oyunculardan biri konulan topa veya kutuya vurarak saha dışına fırlatır. Ebe topu sahaya geri gönderene kadar herhangi bir sayıda oyuncu anında kaybolur. Ebe kukaları geri verip bir zula ararken, diğer oyuncular kukaları tekrar atabilir. Ebe saklandığı yerde gördüğü herkes kayaklarına atlar ve “Üşüttüm” der. Bu şekilde oyun eğlenceli olmaya devam edecektir.

kafeste bülbül nasıl oynanır

Oyuncular el ele tutuşur ve sahada bir daire oluşturur. Oluşan bu halkaya bülbül kafesi denir. Oyuncular arasından iki veya üç “Bülbül” seçilir. Bülbül daha sonra kafesin içinde dolaşmaya başlar. Oyun sırasında ringdeki oyuncular “Bülbül kafeste” derler. Bu sırada Nightingale ringin dışına çıkmaya çalışır. Çocuklar ringe girdiklerinde bülbülün dışarı çıkmaması için hemen el ele tutuşurlar ve kafesin açık kısmını kapatırlar. Kafesten kaçmayı başaran oyuncu oyunu kazanır.

Yazıyı Beğen
[Total: 1 Average: 5]
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında