1. Ana Sayfa
  2. Haber

GTA 5 FiveM RP Terimleri Nelerdir?

GTA 5 FiveM RP Terimleri Nelerdir?
GTA-5-FiveM-RP

Oyuncular, ilk günden beri GTA 5’i sevdi. Dünyada hala milyonlarca oyuncu var. Geliştirici, oyunu sürekli güncelleyerek oyunculara çeşitlilik sağlamaya devam ediyor. Ek olarak, oyuncular kendi özel FiveM sunucularını açarak oyuna çeşitli başka özellikler ekleyebilirler. Kaliteli FiveM sunucularında oynamak isteyen oyuncular, FiveM terminolojisinin çoğunu bilmelidir. Peki bu GTA 5 FiveM RP terimleri nelerdir?

GTA 5’in oyun hikayesini tamamladıktan sonra GTA 5 Online oynamaktan sıkılan oyuncular, rol yapma sunucularında oynamayı tercih ediyor. Oyuncu tarafından geliştirilen bu sunucuların bazılarına herkes tarafından girilebilir ancak girmek için oyunu ve bazı RPG kavramlarını bilmeniz gerekir. Bu tür sunuculara beyaz listedeki sunucular denir. Whitelisting sayesinde sadece oyunu bilen ve rol yapma kavramlarına aşina olan oyuncular sunucuya girebilmektedir.Böylece daha ilgi çekici bir oyun ortamı yaratılmaktadır. İşte GTA 5 Beyaz Liste sunucularında oynamak için bilmeniz gereken 5 şey.

FiveM Terimleri (Detaylı Anlatım)

Kaliteli bir GTA 5 RP sunucusuna katılmak için öncelikle bir mülakat aşamasından geçmelisiniz. Bu röportajlar, GTA 5 rol yapma konseptlerindeki ustalığınızı test edecek. İşte bu sunuculara girmek için bilmeniz gereken FiveM terimleri:

In Character(IC)

Rolü oynamak için yarattığın karakterindir. Oynadığınız karakterin oyuna dahil olduğu her şeye IC denir. Bir IC olarak yaptığınız her şeyin gerçek hayatla hiçbir ilgisi yoktur.

Out Of Character (OOC)

Karakterinizle veya oynadığınız rolle ilgili olmayan olaylar içerir. Bu bilgiler doğrudan oyuna aktarılamaz. Çünkü OOC bilgileri, oynadığınız karakterin muhtemelen bilmediği veya bilmemesi gereken şeyleri içerebilir. Basitçe söylemek gerekirse, OOC adlı bir kavram, oyuncunun karakteri oynadığı oyun hakkında gerçek dünya bilgilerini içerir.

Mixing

Adından da anlaşılacağı gibi, IC ve OOC’nin bir karışımıdır. Oyun dışında oyuncular arasında meydana gelen olayları oyun içindeki karakterlere yansıtmak bir harmanlamaya örnektir. Oyun içi oyun olaylarının ve oyun dışı katılımcıların karşılıklı tutumlarının zıt yansımasına harmanlama denir.

Random Death Match (RDM)

Bu, RDM gibi, tüm sunucularda da yasaktır. RDM ile olan tek fark herhangi bir araca, motora vb. rulo olmadan girmesidir. Ancak, diğer oyuncu ile bir rolde olmasanız bile, aracınızın kontrolünü kaybedip onu öldürürseniz, bu VDM sayılmaz. Burada bir kaza taklidi yapabilir ve yolunuza devam edebilirsiniz.

Vehicle Death Match (VDM)

Sabit sunucularda oynuyorsanız veya oynamak istiyorsanız, bu kuralın çok gizli olduğunu unutmayın. Gerçekte, tüm yollarda tüm araçları kullanamazsınız. RP güdümlü olmayan terimi de bunu açıklar. Sahilde, dağda, çamurda, bataklıkta gerçekten kullanamayacağınız arabalar ve motorlar gibi şeyler. Bu tür araçlar oyun içinde bu tür alanlarda sürülemez. Örneğin, yere yakın bir yarış arabası olan bir sunucuda, bir dağa koşarsanız, zıplarsanız veya takla atarsanız, rp olmayan bir araç kullanıyorsunuz demektir. Bu kural her sunucu için farklıdır.

Rol sunucusunda oynayan bir karakterin oyun dışında bilmediği bilgileri ve olayları (Discord, TS vb.) öğrenip oyun içi bir role aktarmasına meta denir. oyun. Discord, oyunda bir yerde ölen karakteriniz için bir arkadaşınızı seçmek gibi. Yani yazışma programı gibi bir yazışma programından yazı yazdığınızda ya da gerçek hayattaki arkadaşlarınızla oyuna katılmak için bir etkinlik planlayıp o etkinliği rol almadan direk uyguladığınızda bir meta oluşturmaktan bahsediyorum. Bulursanız, muhtemelen sunucudan yasaklanırsınız.

Bu konseptlerden Fail-RP, OOC, IC, Meta ve Mixing yoğun talep görmektedir. Tabi burada migrasyonlar yapmak kadar kendi yorumlarınızı da eklemeniz önemli. Beyaz liste sunucu görüşmesini kendinize ait bir şey ekleyerek geçebilirsiniz.

En sık kullanılan GTA 5 FiveM RP (rol yapma) terimlerini ele aldık. GTA 5 FiveM beyaz liste sunucularında oynamak için bu terimlerin tanımlarını bilmek yeterlidir. Ancak sunucunun kendi kurallarına göre aldığınız uyarı veya ceza bizim belirlediğimiz 5 aylık cezadan farklı olabilir. Ücretsiz bültenimize kaydolarak bunun gibi daha fazla GTA 5 oyun rehberi içeriği paylaştığımızda ilk siz haberdar olun.

Yazıyı Beğen
[Total: 0 Average: 0]
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında