1. Ana Sayfa
  2. Blog

İshak Paşa Sarayı Nerede ?

İshak Paşa Sarayı Nerede ?

İshak Paşa Sarayı Nerede? Doğubayazıt ile Gürbulak sınırındaki bir ova arasında yer alır. Sarayın tamamlanması için 90 yılın geçtiği düşünülüyor. 1868 olduğu iddia edilen inşaatın başlangıcından 1874 yılında tamamlanana kadar ortaya çıkan anlayış şöyleydi:

1934 yılında Çolak Abdi Paşa ile başlayan inşaat, oğlu Seyfettin Paşa ile son bulmuştur. Efsaneye göre her 30 yılda bir birileri 3-4 yeni mimari teknik icat ediyor ve bu tekniklerin sarayın inşası sırasında kullanıldığı söyleniyor. Bu tarihi yapıda taş bloklar ve bazen ahşap elemanların yanı sıra tuğla da kullanılmıştır. Yapı, yüzyıllar boyunca turistler ve müşteriler için karavan ve han olarak kullanılmıştır. İran sınırına yakın coğrafi konumu göz önüne alındığında, bu kervansarayın orijinal amacının, Avrupa ve Çin ile ipek ticareti yapan İran’dan (veya muhtemelen Ermenistan veya Azerbaycan’dan) gelen tüccarların ikametgahı olması muhtemeldir.

İshak Paşa Sarayı

İshak Paşa Sarayı’nın yapım projesi devam ederken, yakınlardaki Katedral’in bir başka büyük inşaat projesi de devam ediyor. Ani yakınlarındaki diğer yapıların yapımında taş kullanılmasına rağmen, bu sarayın büyük bölümünün kesme taştan yapıldığı söylenmektedir. Yaklaşık 64 x 50 metre (210 ft × 164 ft) ölçülerinde sekizgen bir plana sahiptir. Zemin üstü iki kat ve zemin üstü bodrum kattan oluşmaktadır.

Bu saray, Aras nehri üzerinden gün batımını seyredebileceğiniz ve Azad dağını görebileceğiniz bir yerde inşa edilmiştir. Bu saray bir iç avlu ve bir dış avlu, 200 odalı bir harem ve bir dış avludan oluşmaktadır. camiler ve medreseler. Bugün 19. ve 20. yüzyıl eserlerinden oluşan bir koleksiyona sahip yerel bir müzeye ev sahipliği yapmaktadır.Saray ve parkı, 27 Mart 1983 tarihli Bakanlar Kurulu kararıyla birinci sınıf kültür mirası olarak tescillenmiştir.

Bir zamanlar saray olarak kullanılan bu tarihi yapı, şimdilerde İshak paşa sarayını müze olarak ziyaret edebilirsiniz.

İshak Paşa’nın sarayı hangi şehirdedir?

Bir tarafı Ağrı Dağı’na bakan İshak Paşa Sarayı, ülkemizin kuzeydoğusunda, Ağrı ilinin Doğu Beyazıt ilçesinde yer almaktadır. Bu cevapla İshak Paşa’nın sarayı nerede sorunuza cevap vermiş oluyoruz.

İshak Paşa Sarayı’na nasıl gidilir?

İshak Paşa Sarayı’na Ağrı merkezden minibüs ile ulaşım sağlanmaktadır. Şahsi aracınızla gitmek isterseniz Yukarıritavla köyü lokasyonu ile navigasyonu kullanarak Saray’a gidebilirsiniz.

Peki İshak Paşa sarayı kim tarafından yaptırılmıştır? Sarayın mimarisi Çolak Abdi Paşa ve oğlu Seyfettin Paşa’nın mimari eseridir.

İshak Paşa Sarayı’ndan bir görüntü

Sarayın mimarisi 16. ve 19. yüzyıllar arasında Anadolu’da hüküm süren sosyal yapıyı yansıtmaktadır.Saray, 20. Yüzyılın başında Bay Journois tarafından kazılan ve tamamlanan bir plato üzerine inşa edilmiştir.

Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan ve büyük Osmanlı Devleti‘nin Anadolu’daki en önemli yapılarından biri olan tarihi İshak Paşa Sarayı, her yıl çok sayıda turist tarafından ziyaret edilmektedir. Covid-19 salgını döneminde bile bu ziyaretçi trafiği hiç azalmadı.

 

Yazıyı Beğen
[Total: 1 Average: 5]
İlginizi Çekebilir
Yazı Stilleri

Yazar Hakkında