1. Anasayfa
  2. Oyuncu Donanımı

Oyuncu Mouse Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Oyuncu Mouse Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İçerik Tablosu

Eğer bir oyuncu mouse almaya karar verdiyseniz ve kafanız karışıksa sizler için ‘Oyuncu Mouse’ (Gaming Mouse) alırken dikkat etmeniz gerekenleri sıraladık. İşte Oyuncu Mouse alırken dikkat edilmesi gereken 7 unsur.

İyi bir mouse (fare), özellikle belirli oyun türlerinde oyuncunun performansı üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir. Ne yazık ki, Google’da “En iyi oyuncu mouse hangisi?” araması yapıp bir alışveriş yapmanız mümkün değil. Tabii ki mümkün ama başkası için iyi olan bir oyuncu mouse sizin için ideal olmayabilir. Aslında, çok sayıda potansiyel kullanım durumu nedeniyle, oyuncu mouse alırken dikkat etmeniz gereken oldukça fazla unsur var.

İşte Oyuncu Mouse alırken dikkat edilmesi gereken 7 unsur:

bağlantı türü

1- Bağlantı türü (Kablolu mu, kablosuz mu?)

Genel olarak yaygın bir fikir olarak oyuncuların her zaman kablolu oyuncu mouse tercih etmesi gerektiği söylenir. Ancak bu algı son yıllarda yıkıldı çünkü kablosuz mouselar da kablolu muadilleri kadar güvenilir olduklarını kanıtladı.

Aslında, rekabetçi oyunların dışında, çoğu oyuncu muhtemelen farkı anlayamayacaktır.  Bununla birlikte, kablosuz gaming mouseların pili düzenli olarak şarj etme ihtiyacı veya pilin sağlayabileceği ek ağırlık gibi bazı önemli dezavantajları vardır.

Tabii ki bazı insanlar daha ağır bir oyuncu mouse’u isteyebilir. Hatta kullanım sırasında mouseu kablosuz olarak şarj edebilen mosue padler de var fakat bu herkese uygun olmayabilir. Ayrıca aldığınız gaming mouse‘un Bluetooth değil, 2.4 GHz bağlantıyla çalıştığından emin olun. Bluetooh bağlantı çoğu zaman oyunlarda geç tepkime sürelerine yol açabilir.

boyut

2- Boyut ve ağırlık

Çoğu insanın mouse tutuşu farklıdır. Örnek vermek gerekirse bazı insanlar pençe tutuşunu tercih ederken, bazıları fareyle yalnızca parmak uçlarını kullanarak temas kurar.  Hangi tutuşun kendileri için en uygun olduğunu belirledikten sonra, olası alıcılar hem tercih ettikleri tutuşa hem de ellerinin boyutuna en uygun oyuncu mouse tercih etmelidir. Fareleriyle minimum düzeyde temas kuranlar daha hafif oyuncu mouse tercihlerine yönelebilir. Eğer imkanınız varsa mağazlarda deneyerek elinize en uygun mouseu seçmeniz çok önemlidir.

3- Güvenilirlik

Kaliteli bir gaming mouse almak oldukça pahalı bir yatırım olabilir. Bu nedenle bir ürünün ne kadar güvenilir oluğunu, markanın ne kadar ürününün arkasında durduğunu yorumları okuyarak öğrenmeye çalışın. Eğer ürün yeni bir ürünse ve yorum okuma şansınız yoksa, daha saygın ve bilinir bir markadan satın almak akıllıca olacaktır.

4- Tuş sayısı

Çoğu oyuncu için standart oyuncu mouse’larında bulunan tuşlar yeterli olabilir. Ancak MOBA ya da MMORPG oynayanlar için çok fazla programlanabilir makro tuşu olan gaming mouse’lar tercih sebebidir. Ayrıca alacağınız gaming mouse’un DPI geçişleri için de bir tuşu olması size büyük avantaj sağlayacaktır.

5- DPI ve Pooling Rate değerleri

DPI, fare bir inç hareket ettirildiğinde fare imlecinin ekranda ne kadar hareket ettiğinini gösterir. Pooling Rate ise mouse ile bilgisayar arasındaki bilgi alış-verişinin ne sıklıkla yapıldığını gösterir.

Hem DPI oranı yüksek hem de Pooling Rate oranı yüksek oyuncu mouse seçilmelidir. DPI oranı sizin oyun tarzınıza göre ayarlanabilecektir ancak Pooling Rate’in her zaman en yüksek olmasına özen gösterin.

6- RGB özellikleri

RGB tabii ki kozmetik olarak bir tercihtir ve oyuncu mouse’unun olmazsa olmazı değildir. Fakat pek çok insan RGB’ye bayılır ve oyuncu mouse’u satın alırken bu özelliği arar. Eğer RGB bir mouse alacaksanız gaming mouse üzerindeki RGB ‘lerin yazılım ile bilgisayar üzerinden düzenlenebilir olmasına özen gösterin. Ayrıca benzer marka bir klavye ya da diğer donanım ürünleri kullanıyorsanız, alacağınız gaming mouse ile senkronize çalışıp çalışmadığını da hesaba katmalısınız.

7- Mouse Pad (Fare Altlığı)

Eğer kötü bir yüzeyde gaming mouse kullanacaksanız, tonlarca para harcamanın bir mantığı yok. Bu yüzden gaming mouse’u kullandığınız zemin çok önemlidir. Masanızın yapısına göre yeni bir oyuncu mouse alırken uygun bir mouse pad almanızda da yarar var. Çok farklı ebatlarda mouse padler satılıyor.