1. Anasayfa
  2. İnceleme

Forza Horizon 5 İncelemesi

Forza Horizon 5 İncelemesi
forza-horizon nasıl oynanır

Forza Horizon 5, Playground Games tarafından geliştirilen ve Xbox Game Studios tarafından yayınlanan Horizon serisinin beşinci oyunudur. Forza serisi, Microsoft‘un elindeki en güçlü oyunlardan biridir ve serinin artık konsollara özel olmayan ve artık PC oyuncularının oynayabileceği üçüncü oyunudur.

Forza Horizon 4’ü sabırsızlıkla bekliyorum, oyunu ön siparişle satın aldım, daha sonra tüm ekstra paketleri aldım ve yaklaşık 550 saatlik oyundan sonra çok memnun kaldım. FH4’ten sonra Forza Horizon 5 söylentileri ortaya çıktığında, aklımda hep şunlar vardı.

Forza Horizon 5 oynadıktan sonra, FH5 ve FH4 arasındaki fark o kadar ince ki, değişiklik yapacak kadar sağlam yapmazsanız, zaten iyi olan bir oyunu güzelleştiremezsiniz. Sevdiklerimin yanı sıra, yaklaşan Horizon oyunu FH5’te FH4’ten öğrenmek istediğim birçok şey buldum ve onları değiştirdiğimde açıkçası heyecanımı kaybettim. Gördüğünüz gibi, incelemem öncelikle FH4’e odaklanıyor.

Forza Horizon 5 Oyunu İnceleme

Normalde pek hikaye anlatmayan bir oyunun incelemesini yazarken o kısım için ayrı konu açmak istemem ama FH4’e kıyasla ufak tefek değişiklikleri görünce bir kaç noktaya değinmek istedim. Ben de konuyu açmak için bu konuyu açmaya karar verdim. Öncelikle hikaye anlamında en büyük yenilik tabii ki az önce seçtiğiniz karakterin bir sesinin olması ve diğer karakterlerle konuşabiliyor olmanız.Tabi bu bizim kontrolümüz dışında. Karakterlerin kendi aralarında sohbet etmesiyle biten ara sahneler var ama dizide küçük değişiklikler oluyor. Olumlu ya da olumsuz olması size kalmış ama bir yarış oyununda pek fark etmiyor. Yani sonunda söyleyecek bir şeyi yok. Hikaye görevleri olarak adlandırılabilecek görevler haritaya özeldir. Bu durumda harita Meksika olacak ve önemli yer işaretlerinin etrafındaki görevlerden oluşacak.

Forza Horizon 5’teki ilerleme, aşağıdaki değişikliklerle FH4’e benzer: Belli bir miktar deneyim puanı kazandıktan sonra haritada görmek istediğiniz yarış türüne göre etkinlik alanını seçin. Oyundaki yarış türleri, FH4’e benzer şekilde sokak yarışları, yol yarışları, arazi yarışları, drag yarışları ve kros yarışlarıdır. Örneğin, kros yarışlarını hiç sevmiyorum. Bu nedenle Horizon etkinliklerini özellikle yol, sokak ve toprak yarışları için zorlamaya karar verdik. Benim gibi yarışmayı sevmeyen biri için bu güzel bir değişiklik. Bu şekilde ilerledikten sonra FH4’te The Gauntlet ve The Colossus gibi isimlere sahip bu yarışlar uzun ve aynı zamanda yeteneklerinizi zorlayan yarışlar olduğu için her yarış türünün bir final yarışı mevcut. Sağlam bir araba ile girilmesi tavsiye edilir.

Forza Horizon 5’in şu anda büyük bir genişleme paketi yok. Ancak, FH4 gibi kendi haritalarımız da dahil olmak üzere iki indirilebilir içerik sunacağımızdan eminiz. Bunlar şu ana kadar duyurulmadı, ancak premium sürümü satın almak, size yayınlanır yayınlanmaz oynama şansı verecektir. Fortune Island ve Lego içeriğinin FH4’e eklenmesinden memnun kaldığımı belirteyim. Oyuncuların aynı temelde iki ek içerik yayınlamaktan çok mutlu olacaklarını düşünüyorum.

Grafikler – Performans – Hatalar

Bu oyunu incelerken karşılaştırma yapmakta en çok zorlandığım konu kesinlikle grafik sorunlarıydı. Görsel bir gelişme olduğu doğru ama serideki öncülünden üç yıl sonra çıkan bir oyun için Grafikler ve ilgili performans beklediğimiz gibi değil. Evet grafikler iyi. Özellikle test sırasında alınan ekran görüntülerine bakıldığında insanlar grafiklerin güzel olduğunu söylüyor. Bu, daha az grafik kartı gücü gerekmesine rağmen FH4 grafikleri için de geçerliydi. Oyun hala beklediğim kenar yumuşatma kalitesinden yoksun. Ayrıca ortam aydınlatması, özellikle bir tünele girerken çirkin görünüyor. İç kaplamalardaki yansımalar bazen garip görünebilir çünkü dışarıdan gelen ışık arabanın içinden geliyormuş gibi görünür. 2014’te piyasaya sürülen PS4’e özel bir oyun, hiçbir PC oyunu gerçekten Drive Club kalitesinde bir simülasyona sahip değil (Assetto Corza Compatizione, Gran Turismo, Automobilista oyunları, vb.). Sony’nin Gran Turismo serisini bilgisayara getirmesiyle artık neredeyse tekel konumunda olan araba yarışı oyunlarını yapan şirket, umarız işleri biraz daha ciddiye almaya başlar. İlk günden beri FH4’ü kusursuz oynayan biri olarak, Forza Horizon 5’in tonlarca bug’ı olduğunu söyleyebilirim. Ana karakter diyaloğundaki artan ara sahneler ve ara sahne hataları, yarıştan sonra arabadan gelen tekrarlayan motor sesi ve yarışın başında haritanın yüklenmemesi gibi hala hatırlayabildiğim sorunlar var.” öyle düşünüyorum. Ancak bu konuların abartılmaması gerektiğini düşünüyorum. FH4’ü çok iyi güncellediklerini ve sorunları birer birer düzelttiklerini biliyorum, bu yüzden FH5’i güncel tutmak istiyorlar. Bu yüzden böcekleri önemsediklerini düşünüyorum.

Oyun Steam üzerinden satın alınabiliyor ancak ben satın almadan önce denemek istedim bu yüzden Xbox Gamepass‘ın PC versiyonunu alt alta satın alıp oynama şansım oldu. İndirmeyi orada çalıştırabilirsiniz. Ancak Xbox uygulaması gerçekten bozuk. Oyun indirmek istiyorsanız, PC’nizi kapatmadan bir gün içinde oyun indirmeyi deneyin. Aksi takdirde, tüm indirmeyi kaybetme ve baştan başlama riskini alırsınız. İlk başta oyunu indiremedim bile. Bu hatayı yaptıysanız neden eski Microsoft Store yerine yeni Microsoft Store’u piyasaya sürdünüz? Merak etmeyin bu konuşmayı daha fazla uzatmayacağım. Oyun skorunu etkilemez. Bu soruyu bilgi amaçlı yazdım.

Çok Oyunculu ve Yapay Zeka

FH5 incelememde defalarca söylediğim gibi, çevrimiçi yarışta herhangi bir değişiklik yok. Özetle, farklı araç sınıfları ve farklı yarış türleri ile hikaye modunun çevrimiçi bir versiyonudur. Ek olarak, Ufuk Açık sekmesinde araç sınıfına ve yarış türüne göre filtreleme, ihtiyacınız olan türde ve performansta yarışları görmenizi sağlar.

Klasik yarışa ek olarak, FH4 ayrıca bir eleme moduna sahiptir. Hikaye yarışını bitirirseniz online yarışlarla zaman öldürebilirsiniz. Ancak her zamanki gibi çevrimiçi yarış çok adaletsiz. Bunu şöyle açıklayayım. Örneğin, A Sınıfı arabalarla bir sokak yarışı hayal edin. Sevdiğiniz ve modifiye ettiğiniz güçlü bir araba ile yarışa giriyorsunuz. Ancak sürücüsü ne kadar iyi olursa olsun, sürücü ciddi bir hata yapmadığı sürece geçilemeyecek arabalar vardır. Çünkü bu sınıftaki, bu tür yarışlardaki en iyi araba. Diğer araçlarla karşıya geçmeyin. Seni en kötü düz yollarda yakalarım. Online bölümü oynayamamamın ana nedenlerinden biri de bu.

Ancak herkes aynı araçta yarışıyorsa eşitlikten bahsedebiliriz. Dürüst olmak gerekirse, sürmek istemediğiniz bir arabayı satın almak ve onu çevrimiçi bir yarışta kullanmak hiç de çekici değil. Araçlar farklıdır, ancak simülasyon yarış oyunu bu eşitliği sağlar. Assetto Corsa Competizione, iRacing, Automobilista ve Gran Turismo gibi oyunlar, belirli araç sınıflarının birlikte yarıştığı ve bu araçların performanslarının belirli kurallar çerçevesinde sınırlandırıldığı için rekabetçi ve adil bir yarış ortamı sağlayacaktır.

Forza’nın çevrimiçi modu, yarış simülasyonlarına alışkın oyuncular için bunaltıcı görünebilir, ancak en iyi arabalara sahip olmadığınız sürece sorun olmaz. Neden birinci olamıyorum? Arabam neden yavaş?” Dünyanın dört bir yanındaki diğer oyuncularla mızmızlanmadan oynamak eğlenceli olabilir. FH5’in araçlarındaki yapay zekaya baktığımda hiçbir şeyin değişmemiş olması beni üzüyor. Hikaye modunda daha zorlu oyun zorluklarını seviyorum ve oyunun zevkine artı kattığını düşünüyorum. En basit modda yarışı kolayca bitirmek çok tatmin edici ama daha fazlası Sıkı çalışmanın ardından gelen zafer, eğlence katan detaylardan biri. sadece araba yarışlarına değil, genel olarak tüm oyunlara. Elbette, belirli bir aralıkta herkesin performansı farklıdır.

Simülasyon oyunlarında yapay zeka seviyesi arttıkça kullandıkları arabanın hızı artmıyor. Sadece sürüş becerileri yavaş yavaş profesyonel sürücülerin seviyesine yaklaşıyor. Viraj öncesi fren noktaları, viraj çıkışları ve yarış çizgileri gibi teknikleri daha iyi uygularlar. Normal bir yarışta sizden daha fazla beceriye sahip olan herkes gibi… Ancak FH4 ve FH5 için zorluk hızdır. Zorluk arttıkça araç kullanma beceriniz biraz gelişiyor ama asıl olan aracın sizden daha hızlı olması. Yarışa girme sıranızı siz değil oyun belirler.

Saç kesimi olmayan oyunlarda bence en rekabetçi seviye Yetenekli seviye, bir konu açtığınızı görüyorum. Aynısı FH4 için de geçerliydi. Hiç düşünmeden, geliştirmeden tekrar görüyoruz.

 

İlginizi Çekebilir